Artık İşim Oyun Alanım

         gamification  Hayatta başarılı olmak için hep bir istek var içimde. Çalışırken çok başarılı olmak, bununla birlikte alt metinde yatan maddi ve manevi faydaları elde etmek için daha fazlasını yapmanın gerektiğini düşünürüm. Sevmediğimiz ya da sevdiğimiz işlerde uzun uzun vakit geçirdiğimiz yer, belli bir süreden sonra yormaya, azmin yerini de “Atalete” bırakmaya başlıyor. İş yerim sadece çalışma alanım değil aynı zamanda sosyal hayatımın da en önemli parçası olmaya başladı.  Fark ettim ki bir işi yaparken keyif almak, doğru sonuçlar ortaya çıkarmak, takdir edilmek, ekip olarak çalışmanın keyfine varmak ve sonuçta patrona “al bak biz bunu başardık” demek alt metinde yattığını düşündüğüm maddi kazançtan daha değerli olduğunun farkına varmamı sağladı. Aslında “Oyunun” kurallarını değiştirdi. (Artık işim oyun alanım.) Yaşadıkça, öğrendikçe kendimi daha iyi tanımaya başlıyor, oyuna daha bir istekle dahil olmak için fırsatları kollamama yardımcı oluyor.

          Oyun oynamak ile yaşamdaki ilişkili kavramların ve eylemlerin daha efektif ve faydalı geçmesini amaçlayan bir felsefe “Oyunlaştırma” (Gamification) hayatı daha fazla bir keyif alır hale gelmemizi sağlıyor. “Yarın öbür gün çalıştığınız iş yerinde dahil olduğunuz işle ilgili bir leaderboard görürseniz, yaptığınız işin bir tür progress barı varsa ve daha da korkuncu iş bittikten sonra patronunuzdan “achievement unlocked: çok hızlısın bebeğim” başlıklı bir e-mail alırsanız bilin ki Gamification’ın bir parçası olmuşsunuz.” Hele ki duygusal banka hesapları yüklemeye meraklı olan özel bir yapımız var. Her oyunu kazandığımızda patronunuzdan, yöneticinizden, takdir başlıklı bir e-mail almak oyuna farklı da anlamlar yükleyecektir.

Nedir bu oyunlaştırma çabası derseniz?

          Oyunların kolayca yaratabildiği eğlence, konsantrasyon, motivasyon ve sadakat gibi olguların oyun dışı ilişkilerde oyun mekaniklerinin kullanılması ile gerçekleşmeye başlaması.  Yapılacak işler, ürün ya da hizmet oyunun merkezinde konumlandırılır ve üzerine puan, seviye, yüksek skorlar, hediye gibi oyun mekanikleri yerleştirilir. Böylece çalışan deneyimi güçlendiriliyor. Oyuna dahil olmuş herkes süreç içerisinde verimlilik kavramını firmaya kazandırmakta daha başarılı oluyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *