Keynesyen Bir Teoriyle Müşteri Edinmek

    apple Birçok firmanın müşteri kazanmak, kazandığı müşterileri elinde tutabilmek için büyük stratejileri ve iletişim yöntemleri bulunmaktadır. Halbuki bir Kahve, bir cheesecake ile de çok basit şekilde de bunu başarmak mümkünmüş.

     2008 yılında İngiltere’de Southend on Sea; Essex’de bir Apple mağazasından aldığım  hoparlörü 6 aylık kullanımdan sonra ürünün şeklinden, kapladığı alandan….vs sebeplerden
yani üründen sıkıldığım için iade etmek istedim. ( Tamamen keyfi bir durum. ) Fakat Türkiye’deki alışverişlerimden ve deneyimlerimden yola çıkarak bu iade isteğimin olumlu karşılanmayacağını bildiğim için mağazaya götürüp götürmemekte bir şüphem oldu. (muhtemelen mağaza yetkilisi, kolumdan çekiştirerek mağazadan uzaklaştırabilme ihtimaliyle de her an karşılaşabilirim fikri kafamın bir kenarında duruyor. )  Alışveriş sırasında verdikleri fişte 6 ay içinde iade edebilirsiniz gibi de bir ibare var. Bende bu yazıya istinaden hoparlörümü sırtıma yüklediğim gibi Apple mağazasına gittim ve bir heyecanla yetkiliye bu ürünü 6 ay kadar önce sizden satın almıştım iade etmek istiyorum dedim ve mağazadan kovulmayı bekledim. Nazik bir satış yetkilisi tabi ki yalnız bir 5 dakika kadar sizi bekletmem uygun olur mu diye sordu. (İçimden kesin kovacak, ön hazırlık yapıyor diye düşünüyorum ) Küçük bir mekanda bulunan oturma alanına doğru ilerledik, ne içersiniz diye sorular. Kahve istedim. Yetmezmiş gibi orta sehpanın üzerinde Cookieler ve korumalı bir cam kabın içinde cheesecake duruyordu. Yetkili personel hemen plastik bir tabağa bir dilim Cheesecake koydu ve cookielerden de alabileceğimi söyledi. İçimden kesin yıldırma çabası içindeler Gandhi tarzı bir yaklaşım sergileyip beni duygusal olarak vurduktan sonra ürünü bu kadar kullandıktan sonra iade etmeye kalktığım için beni utandıracaklar ve iade işlemi tamamlanmadan boynum bükük şekilde mağazadan çıkacağımı düşünüyordum. Hiçbir şey benim düşündüğüm gibi de olmuyor kesin terslik var diye durumu iyice analiz etmeye çalışıyorum. 5 dakika gibi bir süre geçtikten sonra bana bir form verildi. Formu doldurduktan sonra yetkiliye teslim ettim. Birkaç dakika içinde iade işlemlerimin tamamlandığını söyleyerek ödediğim paramı geri verdiler.

     İlk başta neden bu durumu kabul ettiklerini anlayamadığım davranışın zamanla ne demek istediğini anlamaya başladım. Firmanın benden beklentisi o anda benden kazandığı kazancı kaybetmek değil gelecekte benden kazanmak istedikleri üzerine kurulu olmasıymış. İkram ettiği bir kahve ve bir dilim cheesecake‘le kurduğu duygusal bağı tutkal gibi kullanarak daha sonra sahip olacağım bütün elektronik ve teknoloji ürünlerimi kendi markasına çevirmeye başladı. Bir nevi gelecekteki harcamalarım için ön bir harcama yaptı. Bir iktisatçı olarak aklıma Keynes’in: insanlar gelecekteki beklentilerini önceden harcayabileceği teorisi geldi.  Bir firmanın Keynesyen teoriyle müşterilerinin gelecekteki alışveriş alışkanlıklarını biçimlendirmek için önceden harcadıkları ile uzun vadeli ve karlı bir ilişki kurma şekli hem akıllıca hem de başarılı olduğu kesin.

One thought on “Keynesyen Bir Teoriyle Müşteri Edinmek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *