Mesele Somon Balığı Olamamakta.

         Capture Coelho’nun Şeytan Ve Genç Kadın kitabında şöyle bir laf vardı:
“Korkaklar asla kaybetmez asla da kazanamazlar.” En kötü sonuca bile eyvallah diyebiliyorsan iyidir; ama seni pişman edebilecek bir riski almak gerçekten yürek işi. O yürek bazen deli aklına eş sayılabiliyor ama cesaret edemediğin her bir “an” keşkelerle doldurduğun bir hayata yelken açtırtıyor insana.                                                          Aylar önce izlediğim bir belgeselde (arasıra halen karşılaşırım bu haklı mucadeleyle) somon balıklarının hikayesiyle karşılaştım. Basit gibi gelen bir belgesel içinde “riskin” doğal hayat içinde her  an yer aldığını görmek çok da zor değil aslında. Benide bir somon balığının hikayesi etkiledi. Aslında bir somon balığı olamamak etkiledi.

somon mücadele

           Bir balığın yumurtlamak için tatlı suya ulaşması ile başlayan mücadele; aynı sudan denizlere açılmayı hedeflerken başına gelen olaylardan ibaret. Yumurtadan çıkan somon balığının ilk doğduğu anda yaşamda kalma mücadelesi başlıyor ve ilk sınavını özgürlüklerine ulaşmaya çalışırken veriyor…

  • Akıntıya karşı yüzmek zorunda,
  • Dağ ayıları pusuda bekler ve zorlukla yüzmeye çalışan balıkları pençelemek için yollarını keser. Kurtulabilen Somonlar yolunda ilerlerken diğerleri için yaşam burada sona erer. Bu riske rağmen de yola devam eder.

Sonuçlarını bile bile zorluklarla mücadele eden somon balıklarına hayran kalmamak sanırım imkansız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *