Sosyal Ağlarda Online İtibar

     online itibarBabamın, meşhur rakam 657 ye tabi Devlet memuru olmasından mütevellit (dolayı) 2 veya 3 yılda bir şehir değiştirir ve yeni şehirlerde yeni okullar yeni arkadaşlar edinirdim. Bu süreçte Anadolunun büyük şehirlerinde bulunma imkanımızda oldu. Özellikle Anadolu’da özel günlerde, seçim zamanlarında, bayramlarda… Devletin ileri gelen çalışkan amcaları mikrofonu alır, şehir merkezinde yarım saat boyunca konuşur da konuşurdu.  Ey ahaliden sonra kopan alkış kıyametin ilk 5 dakikasından sonra aynı ahalinin yanındaki diğer vatandaşla sosyalleşir hale gelmesi için zemin hazırlardı. Yani toplu konuşma alanları bir nevi kısa sohbetler için bir buluşma noktası haline gelirdi. Sosyalleşen ahali eleştirilerini, katıldığı, katılmadığı konuları söyler ya da havadan sudan bahsederdi. Tabi o zamanlar sosyal medya diye bir şey de yok ama kısa kısa herkesin kendini az görüştüğü ya da tanımadığı kişilere de anlatma ihtiyacını giderdiği bir buluşma alanları gibiydi. Mikrofon başında tek taraflı olan iletişim çalışması temelinde bir iletişimsizlik örneği olarak da aklımda yer etmiş.

     Dijital Çağın kapılarının ardına kadar açıldığı günümüzde ise iletişimin interaktifleşmesi; firmaların, politikacıların, sanatçıların, kurum ya da kişilerin sosyal medya sayfalarının varlığı, en az yaptıkları iş kadar önem taşımaya başladığını gösterdi. Her şeyden önce aradan sınırlar kalktı. Artık meydana çıkan o büyük amcalar konuşurken “iki kelamda benim söylemek istediklerim var” dediğinizde “@” yada “#” işaretleri hedefe doğru giden bir yol alır oldu. Hedef kitleniz ile direkt olarak karşı karşıya gelebildiğiniz aynı ya da farklı düşüncelerin interaktif bir şekilde sınırlar olmadan özgürce paylaşabildiğimiz bir alan haline geldi. Bu özgürlük alanında bir kaç durum özellikle dikkat çekici. Online itibar kavramıyla birlikte hepimiz facebook’ta farklı tavır, twitter’da daha bir farklı tavır, linkedin’de daha da farklı bir tavır takınabilir olduk. Aslında normal bir birey olarak bile online itibar kavramına çok bir önem verir olduk. Yani hitap edeceğimiz kitleyi bu mecralardaki takip edilen ya da takipçisi olduğumuz kişilere kendimizi daha doğru anlatmak için iletişim çalışmaları yaparken bulduk.  Yaptığınız bir paylaşımla büyük bir kitlenin dikkatini çekebilir, beğenisini kazanabilir ya da tepkisini çekebilir hale geldik. Bu bağlamda sosyal medya yönetiminin ciddiyeti, kişisel bakış açılarımızı daha büyük kitlelerle paylaşmamıza izin vermeye başladı.

     Online itibar ve sosyal medya iletişim çalışmaları hedef kitleler için artı bir değer oluşturmakta. Birçok firmanın, sanatçının, politikacıların…vs takipçileriyle, müşterileriyle, hayranlarıyla birebir ilgilenmek, onların isteklerine ve tavsiyelerine kulak vermek bağlı takipçi, hayran ve müşteri kitlesi oluşturmak ve işleyişlerin akışının hızlıca değişmesine veya iyileşmesine katkı sağlamak için önemli bir görevi üstlenir hale geldi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *